Co warto wziąć pod uwagę na etapie przygotowania projektu pergoli?
Piękny ogród i funkcjonalna przydomowa przestrzeń to marzenie wielu osób. Wśród uniwersalnych elementów małej architektury, jakie nadają aranżacji estetyczny i praktyczny wymiar – nie sposób nie wspomnieć o pergoli. Aby w pełni cieszyć się jej atrakcyjnym wyglądem, komfortem użytkowania i błogim relaksem na świeżym powietrzu, kluczowym aspektem jest odpowiedni projekt pergoli.
Na etapie planowania tego elementu małej architektury, trzeba wziąć pod uwagę szereg uwarunkowań i czynników, dzięki czemu aluminiowa pergola tarasowa lub ogrodowa spełni wszelkie oczekiwania oraz posłuży przez długie lata. Co warto wiedzieć o pergolach, żeby stworzyć wyjątkowy projekt aranżacyjny z jej udziałem, niezależnie od tego czy chcesz zamontować ją na balkonie, przy domu, obok firmy albo wkomponować w przestrzeń użyteczności publicznej?
Pergola ogrodowa – zadbaj o estetykę i funkcjonalność w przydomowej przestrzeni
Pergole kojarzą się z elementem krajobrazu starannie zaprojektowanego ogrodu, ale nowoczesne rozwiązania sprawiają, że są one nie tylko propozycją dla osób uwielbiających roślinność. Aluminiowe pergole SunRest z powodzeniem montuje się bezpośrednio przy domu, na tarasie, ale właściciele posesji często decydują się również na konstrukcje wolnostojące. Taka opcja idealnie sprawdza się przy stworzeniu dodatkowej przestrzeni wypoczynkowej czy urokliwego miejsca na spotkania w gronie przyjaciół.
Oprócz tego, wolnostojące pergole aluminiowe mogą stanowić funkcjonalne zadaszenie letniej kuchni, plenerowego jacuzzi, ogrodowego basenu lub strefy relaksu z hamakiem, kanapą, leżakiem, huśtawką czy mini-placem zabaw dla dzieci. Niektóre modele świetnie zastępują wiaty garażowe czy budynki gospodarcze i nadają się do przechowywania pod nimi samochodu, rowerów bądź różnego rodzaju sprzętów ogrodniczych.
Istotną zaletą nowoczesnych pergoli jest ich uniwersalny design, dzięki któremu z łatwością można dopasować konstrukcję do charakteru i specyfiki istniejącej architektury budynku czy jego otoczenia. Właściwie zaprojektowana i wykonana pergola może skutecznie zabezpieczać przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, a także zapewnić pożądany poziom intymności, chroniąc przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów lub przechodniów. Funkcja, jaką ma docelowo spełniać ten efektowny detal małej architektury – to jedno z podstawowych założeń do projektu pergoli, ale nie jedyny.
Na jaki rodzaj pergoli się zdecydować?
Pergole można montować przy fasadzie budynku lub instalować jako niezależne i samodzielne konstrukcje. Instalując standardową pergolę przylegającą do budynku, zwykle stosuje się mocowanie do elewacji oraz wsparcie na dwóch słupkach, natomiast klasyczna, wolnostojąca pergola zwykle podparta jest czterema kolumnami i jest alternatywą dla altany ogrodowej.
Jeśli chodzi o pergole przy budynku, to można np. zaprojektować konstrukcję z wysuniętym z boku dachem lub pergolę z dodatkowymi przesłonami. Ten drugi wariant sprawdza się przy zabudowie ścian pergoli i rozbudowie budynku o bryłę w postaci ganku. W przypadku konstrukcji stojących samodzielnie, oprócz tradycyjnych 4-stopowych pergoli, można zdecydować się m.in. na łącznie modułów i powiększanie powierzchni zadaszenia. Przy większych pergolach stosuje się dodatkowe profile wzmacniające.
O czym należy pamiętać wykonując projekt pergoli?
Pergole, szczególnie z częściowo lub z całkowicie zabudowanymi ścianami, są bardzo narażone na działanie porywistego wiatru, dlatego muszę spełniać określone normy wytrzymałości w tym względzie. Istotna jest stabilność całej konstrukcji, za którą odpowiadają odpowiednio dobrane i zespolone z gruntem słupy pergoli, a także poprzeczne elementy stężające. W zależności od miejsca usytuowania pergoli, jej wielkości i niekorzystnych warunków pogodowych (wiatr, obciążenie śniegowe itp.), na jakie jest narażona – w fazie projektu rozważa się kwestię wykonania fundamentów i/lub sposobu kotwienia konstrukcji do podłoża. Fundamenty zapewniają ponadto stabilność konstrukcji, uniezależniając ją od pracy gruntu (np. przy zamarzaniu).
Pergola może posiadać dach wykonany z obrotowych lameli oraz boczne osłony, np. w postaci przesuwnych paneli czy materiałowych rolet. Możliwości w tym zakresie jest wiele, a każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Liczy się też dobór właściwego miejsca oraz dopasowanie wyglądu pergoli do istniejącej aranżacji budynku i stylizacji otaczającej go przestrzeni. Nie bez znaczenia dla wytrzymałości i trwałości jest wysoka jakość materiałów, z jakich wykonywana jest pergola, odpowiednie narzędzia oraz fachowa wiedza budowlana, dlatego warto powierzyć projekt i realizację sprawdzonej firmie.
Jak zwiększyć funkcjonalność pergoli na etapie projektu?
Dzięki dodatkowemu wyposażeniu w szereg różnych akcesoriów, w prosty sposób można zwiększyć funkcjonalność i poszerzyć spektrum zastosowania pergoli. Opracowując projekt pergoli można przewidzieć w niej np. energooszczędne oświetlenie LED, które pozwoli wydłużyć czas spędzany na świeżym powietrzu oraz nada strefie relaksu wyjątkowy klimat. Ciekawym rozwiązaniem są także efektywne promienniki ciepła na podczerwień, dzięki któremu można zadbać o komfort cieplny pod zadaszeniem. Dużym powodzeniem cieszy się też montaż nagłośnienia, aby podczas wypoczynku móc włączyć radio lub posłuchać ulubionej muzyki.
Praktyczną opcją jest wyposażenie pergoli w czujniki deszczu, śniegu i nasłonecznienia oraz zintegrowanie go z automatyką pracy lameli dachowych. Dostępne są również modele, w których regulację funkcjonowania dachu i/lub ściennych rolet można sterować przy pomocy pilota albo aplikacji na smartfonie. W zakresie wyposażenia pergoli w funkcjonalne rozwiązania można powiedzieć nawet, że jedynym ograniczeniem pozostaje… wyobraźnia.