Automatyczne Pergole Tarasowe SunRest Roles

Pergola drewniana czy aluminiowa – na co się zdecydować?

Pergola tarasowa to genialny w swojej prostocie i zarazem niezwykle dekoracyjny element małej architektury. Tego rodzaju efektowne zadaszenie stanowi wyjątkową dekorację tarasu albo ogrodu, nadając przydomowej przestrzeni lekkości i oryginalnego designu. Właściwie zaprojektowana i starannie wykonana spersonalizowana pergola – pozwala stworzyć komfortowe miejsce do wypoczynku, z którego można korzystać bez względu na warunki pogodowe.

Nowoczesne pergole mogą mieć różne kształty, kolory, spektrum funkcjonalności, ale wiele rozwiązań zależy od materiału, z jakiego zostały wykonane. Popularne dotąd zadaszenia z drewna, powoli wypierają przewyższające je innowacyjnością i estetyką konstrukcje metalowe, wśród których prym wiodą obecnie pergole aluminiowe. W czym pergola aluminiowa jest lepsza od drewnianej oraz dlaczego jest aktualnie najchętniej wybieranym typem zadaszenia przez posiadaczy ogrodów, domów jednorodzinnych i działek rekreacyjnych?

Pergola w ogrodzie i na tarasie – zadbaj o efektowną i praktyczną aranżację otoczenia

Pergola ogrodowa kojarzy się przede wszystkim z miejscem do relaksu w otoczeniu kolorowych kwiatów i zieleni. Nowe trendy architektoniczne, a także rozwój technologii sprawiły, że coraz częściej jednak pergole wykorzystuje się do stworzenia bardziej funkcjonalnej przestrzeni. Można w niej można wypoczywać przy książce czy muzyce, gotować, hodować wrażliwe na niekorzystne warunki atmosferyczne rośliny, przechowywać różnego rodzaju sprzęty czy biesiadować w gronie rodziny i znajomych.

Nowoczesne i zabudowane pergole tarasowe mogą być naturalnym przedłużeniem domu, dzięki czemu łatwo uzyskać dodatkową powierzchnię użytkową oraz zaadaptować ją np. na strefę zabawy dla dziecka, kuchnię letnią, ogród zimowy czy werandę. Wolnostojące pergole z powodzeniem mogą zamienić się w praktyczne carporty z pomieszczeniem gospodarczym, stanowić zadaszenie nad basenem ogrodowym albo pełnić funkcję wiaty dla rowerów. Przy udziale pergoli, w prosty sposób można stworzyć osłoniętą przed opadami plenerową strefę SPA, mały plac zabaw dla najmłodszych czy stanowiska do aktywności ruchowej (mini-siłownia). Jak widać, pergola to niezwykle uniwersalna konstrukcja, która umożliwia szeroki zakres aranżacji i stylizacji otoczenia nie tylko w bezpośrednim sąsiedztwie domu.

pergole ogrodowe SunRest
pergole ogrodowe SunRest

Ogrodowa pergola aluminiowa może mieć dowolnie wybrany kształt i kolor. Wykonanie zadaszenia z aluminium jest też z reguły tańsze, niż zamówienie ozdobnej pergoli drewnianej. Jedną z największych zalet pergoli aluminiowej jest to, iż konstrukcja taka jest całkowicie odporna na korozję, nie wymaga kosztownych i czasochłonnych zabiegów konserwacyjnych w trakcie jej użytkowania. Pergole aluminiowe malowane proszkowo stanowią bardzo efektowną dekorację ogrodu i są estetycznym ozdobą dla domu. Tego rodzaju konstrukcja jest nie tylko odporna na wilgoć, intensywne nasłonecznienie, ekstremalnie niskie i wysokie temperatury. Cechuje się bowiem dużą stabilnością i wytrzymałością jeśli chodzi o napór wiatru albo obciążenie śniegiem. Zdecydowanie łatwiej jest też utrzymać pergolę aluminiową w czystości, ponieważ do zmycia zanieczyszczeń środowiskowych (np. pył, kurz, liście, sadze) – wystarczy zwykła myjka ciśnieniowa i/lub mokra szmatka.

Estetyczna pergola aluminiowa charakteryzuje się minimalistycznym designem, co w połączeniu z ponadczasowym wzornictwem – ułatwia dopasowanie tego elementu małej architektury do istniejącej aranżacji przestrzeni. Pergola z aluminium doskonale nadaje się do montażu zarówno przy ścianie budynku (zabudowa tarasu czy balkonu), jak też jako niezależna, wolnostojąca konstrukcja (zadaszenie basenu lub jacuzzi, carport, wiata gospodarcza, osłona mini-strefy rekreacyjnej dla dzieci). W przeciwieństwie do drewnianej pergoli, metalowe zadaszenie umożliwia zastosowanie skuteczniejszych i bardziej praktycznych rozwiązań dodatkowych, które zwiększają jego funkcjonalność.

Nowoczesna pergola aluminiowa – dlaczego warto postawić na takie rozwiązanie?

Nowoczesna pergola aluminiowa jest połączeniem niebanalnego designu, estetyki i funkcjonalności. Tego typu konstrukcja ogrodowa lub przydomowa jest odporna na niepożądane działanie warunków zewnętrznych, jak m.in. opady deszczu/śniegu, porywisty wiatr, intensywne nasłonecznienie i promieniowanie UV czy duże amplitudy temperaturowe. Aluminiowa pergola to trwałość i estetyka na długie lata, zróżnicowane wzornictwo i pełna personalizacja w obszarze kształtu i kolorystyki. Poza tym, takie pergole wyróżnia uniwersalność w zakresie zabudowy oraz opcja wyposażenia zadaszenia w szereg innowacyjnych rozwiązań. W przypadku, gdy powierzchnia pergoli nie przekracza 35 m2, taka konstrukcja nie wymaga pozwolenia na budowę ani zgłoszenia w urzędzie.
Personalizacja pergoli aluminiowych umożliwia sięgnięcie po szeroką paletę funkcjonalnych rozwiązań, dzięki którym jej użytkowanie wiąże się z większym komfortem. Wśród dodatkowych wariantów, na jakie warto się zdecydować, na uwagę z pewnością zasługują takie opcje, jak:

  • dach lamelowy – ruchome listewki na dachu pergoli, które pracują w szerokim zakresie kąta, umożliwiają płynną regulację dopływu światła słonecznego, a także zamknięcie dachu w czasie deszczu czy silniejszego wiatru; w stelażu ukryty jest system odprowadzania wody z rynien,
  • ścianki z lamelami – umożliwiają szybkie otwieranie lub zamykanie boków – w zależności od aktualnie panujących warunków atmosferycznych; alternatywą mogą być np. szklane ściany,
  • oświetlenie LED – energooszczędne oświetlenie zintegrowane z konstrukcją pergoli pomaga stworzyć wieczorem i w nocy klimatyczną aurę po oraz przedłużyć czas przebywania na świeżym powietrzu,
  • ogrzewanie – promienniki ciepła na podczerwień świetnie sprawdzą się w okresie jesienno-zimowym oraz w czasie chłodniejszych wieczorów,
  • czujniki temperatury, deszczu i wiatru – sterują lamelami dachowymi i ściennymi, regulując kąt ich rozwarcia – zgodnie z zaprogramowanymi założeniami,
  • nagłośnienie – aluminiowa pergola ogrodowa może zostać doposażona w nowoczesny system nagłośnieniowy, umożliwiający słuchanie muzyki czy podcastów.

W ramach dostosowania zadaszenia do indywidualnych potrzeb, można pomalować pergolę w dowolnym kolorze z palety RAL oraz zdecydować się na sterowanie poszczególnymi elementami wyposażenia za pomocą pilota lub specjalnej aplikacji.